Libmonster ID: BY-1987
Автор(ы) публикации: Юрий Архипов

Арганізацыя пахаванняў сваяка - гэты цяжкі і эмацыйна напружаны час для сям'і і блізкіх. Вось некаторыя рэкамендацыі, якія могуць дапамагчы вам арганізаваць пахаванне сваяка.

1. Звернецеся за дапамогай да прафесіяналаў. Лепш за ўсё звярнуцца да спецыялізаваных арганізацый, якія прадастаўляюць паслугі па арганізацыі пахавання. Яны дапамогуць з выбарам труны, месцам пахавання, транспарціроўкай цела і афармленнем дакументаў. Яны таксама могуць даць суправаджальніка, які будзе вам дапамагаць на працягу ўсяго працэсу.
  2. Абярыце месца пахавання. Калі ваш сваяк не выказаў сваіх жаданняў на гэты конт, то вам трэба будзе абраць месца пахавання. Гэта могуць быць могілкі, царква ці іншае месца. Звярніцеся да мясцовых арганізацый або да прадстаўнікоў канфесій па парады па выбары месца.
  3. Складзіце спіс гасцей. Запрасіце блізкіх сяброў і сваякоў сваяка на пахаванне. Апавясціце іх пра дату, час і месца пахавання, каб яны маглі прыйсці і выказаць сваю павагу памерламу.
  4. Вырашыце пытанні з цырымоніяй развітання. Абярыце цырымонію развітання, якая адлюстроўвае асобу і веравызнанне вашага сваяка. Гэта можа быць рэлігійная цырымонія ці нерэлігійная, адкрытая ці закрытая для публікі. Вы можаце наняць пастара ці іншага духоўнага лідэра, які правядзе цырымонію.
  5. Вырашыце пытанні з музыкай і чытаннем вершаў. Вырашыце, якія песні і вершы вы хочаце выкарыстоўваць падчас цырымоніі развітання. Звярніцеся да музыкаў або дэкламатараў за дапамогай.
  6. Абярыце кветкі і ўпрыгожванні. Абярыце кветкі і ўпрыгожванні, якія адлюстроўваюць асобу вашага сваяка і дапамогуць стварыць прыдатную атмасферу.

Падрыхтуйце прамовы і выступленні. Вырашыце, хто з блізкіх і сяброў будзе выступаць на цырымоніі.

Як абраць месца пахавання для сваяка?

Выбар месца пахавання для сваяка - гэта вельмі важны і асабісты працэс, які можа выклікаць эмацыйны дыскамфорт і стрэс. Вось некалькі парад, якія могуць дапамагчы вам выбраць прыдатнае месца пахавання для вашага сваяка.

1. Разгледзьце жаданні памерлага. Калі ваш сваяк выказваў свае пажаданні наконт месца пахавання, старайцеся іх улічыць. Калі ў сваяка былі пэўныя запыты, упэўніцеся, што іх выконваюць.
  2. Даведайцеся правілы выбранага месца. Кожныя могілкі маюць свае ўласныя правілы і абмежаванні. Праверце, якія правілы дзейнічаюць на могілках, на якіх вы хочаце пахаваць сваяка. Некаторыя могілкі, напрыклад, могуць абмяжоўваць памер і тып труны або не дазваляць усталёўку манументаў.
  3. Разгледзьце размяшчэнне. Размяшчэнне месца пахавання можа быць важным фактарам пры выбары. Вы можаце хацець выбраць месца, якое знаходзіцца побач з вашым домам, каб вы маглі лягчэй наведваць магілу. Таксама можа быць важна абраць месца, якое мае спакойную і ўлагоджаную атмасферу.
  4. Улічвайце бюджэт. Кошт месца пахавання можа значна адрознівацца ў залежнасці ад рэгіёна, размяшчэння і іншых фактараў. Пераканайцеся, што вы разумееце ўсе выдаткі, звязаныя з абраным месцам пахавання, такія як выдаткі на труну, перавозку цела і ўстаноўку манумента.
  5. Звернецеся да прафесіяналаў. Калі вы не ведаеце, як выбраць месца пахавання ці адчуваеце, што гэта занадта цяжка для вас, звярніцеся да прафесійнай арганізацыі, якая дае паслугі па арганізацыі пахавання. Яны могуць дапамагчы вам з выбарам месца пахавання, а таксама з іншымі пытаннямі, звязанымі з пахаваннем.

Як выбраць вянок на пахаванне?

Выбар вянка на пахаванне - гэта вельмі важны крок, які дапаможа выказаць павагу і павагу да памерлага. Вось некалькі парад, якія дапамогуць вам выбраць прыдатны вянок для пахавання.

1. Улічвайце густы і інтарэсы памерлага. Калі памерлы быў знатаком кветак ці кахаў вызначаны тып раслін, варта разгледзець магчымасць выкарыстання гэтых кветак ці раслін у складзе вянка.
  2. Абярыце адпаведны памер. Памер вянка павінен адпавядаць памеру труны і яе акружэння. Калі вы сумняваецеся ў памеры, кансультуйцеся з прафесійным фларыстам ці прадстаўніком могілак.
  3. Разгледзьце выбар матэрыялаў. Вянкі могуць быць выраблены з розных матэрыялаў, такіх як свежыя кветкі, штучныя кветкі, зеляніна і нават тканіны. Разгледзьце варыянты і абярыце тое, што лепш за ўсё адпавядае вашым патрэбам і бюджэту.
  4. Даведайцеся аб традыцыях і звычаях. У розных культурах і рэлігіях існуюць свае традыцыі і звычаі наконт выбару вянкоў. Пераканайцеся, што вы знаёмы з гэтымі традыцыямі і прытрымліваецеся ім пры выбары вянка.